Ptaki wędrowne – ciekawostki

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych też kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka zobaczyć można ponadto w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

Emigracja ptaków

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność wyróżnia się tam, gdzie nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Pomimo, że niejednokrotnie za takiego bierze się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada stosunkowo dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon.

Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, który wyróżnia samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *