Które ptaki robią gniazda?

Bocian biały to ptak z rodziny bocianowatych, który ma dość szeroki zasięg występowania. Jest to gatunek, który spotkać można w szczególności na obszarze środkowej i wschodniej Azji, Półwyspu Pinerejskiego, Półwyspu Bałkańskiego, Azji Mniejszej i Azji Środkowej oraz Północnej Afryki. Bociany białe przyzwyczaiły się do odznaczających się dość wysoką wilgotnością terenów nizinnych, które charakteryzują się niską roślinnością, natomiast niezwykle często znajdują się blisko obszarów zamieszkałych przez ludzi.

Swoje gniazda bociany białe tworzą w większości wypadków na wysokich drzewach czy też najrozmaitszych słupach oraz kominach. Tworzą kolistego kształtu gniazda, których szerokość wynosi najczęściej około 1,5 metra. Ulubionym przysmakiem bociana białego są drobne bezkręgowce, płazy, niewielkich rozmiarów gady, ryby, czy też nawet mniejsze gryzonie. Gatunki tego ptaka osiągają bardzo często nawet do 100 centymetrów długości.

Gniazdo

Również rozpiętość skrzydeł tego przedstawiciela bocianowatych jest zadziwiająca- może sięgnąć nawet 200 centymetrów. Bocian biały to gatunek ptaka, który charakteryzuje się takim samym upierzeniem u samca i samicy płci. Głowa, tułów oraz brzuch bociana białego są w białym kolorze, natomiast na skrzydłach znajdują się czarne lotki. Kontrastem są czerwone nogi oraz dziób, dzięki którym ptak ten jest niezwykle łatwy w rozpoznaniu. Lęg bociana białego odbywa się raz do roku.

Przypisywane do bociana „klekotanie” to znak przeżywanego okresu godowego, który kończy się najczęściej wysiadywaniem (przez okres od 31 do 41 dni), a następnie zniesieniem  przez samicę od 3 do 5 jaj. Bocian biały zdobywa samodzielność w około 70 dniu od urodzenia. Ptaki te nie przepadają za zimnym klimatem, dlatego w tym okresie rozpoczyna swoją podróż w stronę ciepłej Ameryki Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *