Idealny klimat dla ptaków

Jastrząb gołębiarz, istniejący również pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to sporych rozmiarów ptak drapieżny, który wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które upodobał sobie ten ptak do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli ziemskiej. Jastrzębia gołębiarza spotkać można zatem w Europie, Azji, Ameryce Północnej i północnych rejonach Afryki.

Jastrząb gołębiarz zaliczany jest raczej do ptaków będących gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można tylko i wyłącznie poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki zamieszkujące chłodniejsze rejony Ameryki Północnej oraz Azji udają się w stronę rejonów, które cechują się nieco łagodniejszym klimatem. W Polsce jastrząb gołębiarz żyje bardzo nielicznie, a pojawiająca się zima jest dla niego pretekstem do dalekich wojaży, w trakcie których poszukuje dostatecznie łagodnego klimatu.

Ptaki klimat

Powierzchnia ciała dorosłych ptaków jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. W innym kolorze jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest dodatkowo poprzecznymi, falistymi prążkami. Stanowi to bardzo charakterystyczną cechą morfologii  jastrzębia gołębiarza. Inaczej wyglądają natomiast młode osobniki, których powierzchnia ciała jest zdecydowanie bardziej brązowy, a faliste prążki zastąpione są przez plamki, których kształt przyrównuje się do spadających kropel wody.

Samice i samce jastrzębia gołębiarza różnią się rozmiarami. Zarówno długość ciała, długość ogona jak i rozpiętość skrzydeł osiąga wyższe wartości u samicy. Jastrząb gołębiarz jest samotnikiem, który towarzystwa szuka tylko i wyłącznie w trakcie okresu godowego. Jego skryty i charakter i milczące usposobienie to pozostałe cechy, które są charakterystyczne dla tego właśnie ptaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *